Jest skoncentrowana na konkretnym celu, jak podjęcie ważnej decyzji życiowej, poradzenie sobie ze zmianą, wyjście z kryzysu. Opiera się na istniejących już u klienta zasobach i możliwościach, które klient może z pomocą terapeuty rozwijać.
Jest zasadna kiedy nie ma wskazań do psychoterapii długoterminowej, takich jak na przykład zaburzenia nastroju, zaburzenia osobowości.
Trwa od 10 – 20 tygodni. Spotkania odbywają się raz w tygodniu o ustalonej porze.
Czas trwania: 50 minut.
Proces głębokiej i trwałej zmiany jest czasochłonny. Nie jest możliwe przyspieszenie tempa własnego rozwoju. Niektóre ze zmian wymagają czasu i cierpliwości. Długoterminowy kontakt z terapeutą daje możliwość przepracowania bolesnych i trudnych doświadczeń z przeszłości, a także poznać własne zasoby i ograniczenia.
Osoba w terapii uczy się dokonywać wyborów w zgodzie z własnymi potrzebami, co daje jej poczucie wolności i odpowiedzialności, a także przyczynia się do osiągnięcia wewnętrznej równowagi.
Trwa od 6 miesięcy do kilku lat. Spotkania odbywają się raz w tygodniu o ustalonej porze.
Czas trwania: 50 minut.
Pomaga rozpoznać problem klienta i charakter zgłaszanych dolegliwości. Ma istotne znaczenie w doborze odpowiedniej formy pomocy. Zazwyczaj potrzebnych jest kilka spotkań konsultacyjnych (2-3), zanim terapeuta i klient zdecydują się na konkretną formę współpracy.
Czas trwania: 50 minut.
Spotkania mające na celu wsparcie klienta w trudnym momencie w życiu, związanym z trudną zmianą, stratą, stresem. Wsparcie w momencie, kiedy klienta zasoby nie są wystarczające, by poradzić sobie samemu lub możliwość korzystania z nich jest ograniczona. Sesje ukierunkowane są na wygaszenie lęku, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz przywrócenie utraconej równowagi życiowej.
Częstotliwość spotkań oraz czas ich trwania ustalane są z terapeutą indywidualnie, w zależności od zgłaszanych potrzeb czy aktualnej sytuacji.